Uložení vína a vinné sklepy

Správné uložení každého vína vyžaduje mimo jiné i vytvoření odpovídajících podmínek, především zajištění správné a stálé teploty.

Ideální teplota místnosti, kde budou uložena vína, by se měla pohybovat mezi 10 a 15 °C, přičemž několik stupňů chladněji neuškodí. Pro uložení vína nejsou v žádném případě vhodné prostory o teplotě kolem 20 °C nebo dokonce víc. Proto například kuchyně, kde dochází k velkým výkyvům teploty, není opravdu vhodným místem ke skladování kvalitních vín. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 70 a 75 % - především kvůli dostatečnému provlhčení korkových uzávěrů láhví, které by v opačném případě mohly začít vysychat.

Láhve by měly být položené ve speciálním stojanu na víno, který je dnes již běžně k dostání v obchodech (nejlepším materiálem pro tyto police je dřevo, protože nejlépe zachytí případné otřesy, které by mohly víno poškodit). V této poloze totiž víno doléhá na korek a zachovává jeho elastičnost. Kdyby korek vyschnul, mohl by se do láhve s vínem dostat vzduch a negativně ovlivnit jeho obsah.

Stěny a podlaha vinného sklepa by měly „dýchat", místnost s uloženým vínem by také neměla být osvětlena - světlo je velkým nepřítelem vína. Někdy je problémem takové místo k uskladnění najít, ovšem po malých úpravách je vhodné např. místo pod schodištěm, které lze vhodně upravit. Dnes je však již možné koupit klimatizovanou speciální skříň pro uložení vína.

Ukládání vína by mělo mít určitý systém: při několika láhvích není nutný, nicméně při několika desítkách vín už nutný je! Velmi se osvědčila tzv. sklepní kniha - do ní zapisujeme nejen datum zakoupení vína a jak chutnalo, když jste ho naposledy ochutnali, ale také (kromě informací o víně, místa jeho původu, odrůdy, ročníku, případně ceny) místo jeho uložení. Velmi se osvědčil systém kombinace abecedy a čísel (tak, jak to funguje např. u dětské hry „lodě"). Tak má každý otvor v řadě stojanů své pojmenování - např. A5 - a vždy bude o uložení vína přehled.

O tom, jaká vína patří k uložení, rozhoduje každý sám. Záleží to na chuti a zálibách jednotlivce, na tom, zda se opravdu budete chtít řídit módními trendy a nebo svými návyky. Záleží zcela na výběru každého a rady, které víno je vhodné v konkrétní formě jistě rádi poskytnou zkušení obchodníci s vínem nebo sklepmistři, pokud půjdete přímo k nim.

Vinné sklepy

Kromě sklípků, které si vybudujeme doma jako zásobárnu vín, existují oficiální instituce, kterých najdeme v Rakousku ve vinařských regionech hodně. Jsou budovány nejen u jednotlivých vinařství, ale v některých regionech je najdeme jeden vedle druhého čímž tvoří celé uličky vinných sklepů a sklípků - Rakušané je nazývají vesnicemi bez komínů. Návštěvy vinných sklípků jsou i velkým kulturním zážitkem - často je můžeme absolvovat s průvodcem, kterým je sklepmistr nebo sám majitel vinařství v jedné osobě.

Návštěvníci se dovědí mnoho o vzniku vín, chodí od jednoho sudu ke druhému a po malinkých doušcích koštují jednotlivé druhy vín. Především v podzimních měsících, kdy skončilo vinobraní, má návštěva sklípku to největší kouzlo. Řada proslulých „Kellergassen" existuje více než 200 let a sklípky tu mají nádherné prostory, obloukovou klenbu a řadu starého zařízení. Kromě toho mají tyto staré sklepy to nejlepší klima, které podporuje správné zrání vín.