Vinařství Kollwentz

logo

Vinařská dynastie jako strážce tradice

jehož snahou bylo a je předávat znalosti generací vždy z otce na syna. Toto vědění, několik staletí stará kultura vína a nekompromisní vůle vyrábět víno prvotřídní kvality formují vína rodiny Kollwentz.

Rodina Kollwentz pečuje o filozofii svého rodinného vinařství.

Vlastní vinice, vlastní hrozny, vlastní víno

K založení nových vinic se pečlivě selektují vinné révy té nejlepší kvality. Staré, půdě přizpůsobené vinné révy, jsou uchovávány pro následující generace. Vědomě se rozhoduje, která odrůda kde bude vysazena. Rozsáhlé znalosti a potencionál o vinicích se opírá z jedné strany o zkušenosti několika generací, na druhé straně o vědecké poznatky.
V pěstování vína se využívá starých poznatků a nových trendů:
Nesnažte se znovu vynalézt vinařství, ani nesmíte upadat do melancholie se vzpomínkou na "staré dobré časy" neboť TRADICE JE INOVACÍ VČEREJŠKA.

andi-kollwentzAndi Kollwentz - desetibojař mezi rakouskými vinaři

Po dokončení vinařské školy v Klosterneuburku a následné praxe ve Francii, se Andi Kollwentz vrací v roce 1989 do rodinného vinařství. V roce 1993 předává Anton Kollwentz svému synovi Andimu zodpovědnost ve sklepě.  Peter Moser z magazínu Falstaff konstatuje, "Andi Kollwentz je desetibojař mezi rakouskými vinaři, neboť rozumí nejrůznějšími disciplínám a v každé kategorii, ať je to bílé víno, červené nebo sladké, je na špičce." Od roku 2006 vinařství vedou Andi a Heidi Kollwentz společně.

V roce 1995 se Antonovi Kollwentzovi splnil dávný sen o založení "renomovaných vinařství Burgenlandu". Tento spolek, v jehož čele Anton Kollwentz již deset let stojí, vystupuje jako velvyslanec a předvoj vín Burgenlandu v Rakousku a v zahraničí.

kollwentzAnton Kollwentz - Doyen burgenlandského vinařství

Anton Kollwentz, se narodil v roce 1940 a ztělesňuje již šestou generaci vinařství od počátku evidence v Großhöfleinu v roce 1775.
Ve svých 18 letech přebírá od svých rodičů zodpovědnost za sklepy. Vyznačuje se svědomitostí a inovativním duchem. To potvrzuje vysazením první vinice odrůdy Zweigelt v Burgenlandu v roce 1958, jakož má také prvenství v lisování první úrody mimo Rust v roce J 1963. V roce 1966 společně se svou ženou přebírá vinařství a začíná 40ti leté období, v níž se vinařství bude krok za krokem rozšiřovat a dále budovat. Prvním počinkem byla novostavba klenutého sklepa z pískovce z římského kamenolomu v roce 1967.

Vinobraní ročníku 1969 bylo natolik bohaté, že se Anton Kollwentz rozhodl, opustit dosavadní výhradní způsob prodeje v místě vinařství a zkusit své štěstí v gastronomických podnicích západního Rakouska. V témže roce se vína vinařství Kollwentz se objevila na vínných lístcích v Saalbachu a rok poté i v Arlberku (viz také "Musí-li to být tak klidně až k Arlbergku/"). Povzbuzen úspěchy v gastronomii a vzrůstající poptávka po suchých vínech, nasměrovala Antona Kollwentze více na vína, jež by byla více žádána k pokrmům. 

Na více než jednu dekádu se Anton Kollwentz stal jediným zástupcem suchého burgelandského bílého vína.

Jeho láska však platí i Frankovce modré - silnému červenému vínu s tanninovým podkladem. Jeho sklon k perfekcionismu a jeho přístupnosti k inovaci Antona Kollwentze inspiroval k použití nových francouzských dubových sudů a malolaktického kvašení. Tím se stal jedním z otců znamenitého rakouského zázraku produkce červených vín.

Anton Kollwentz je vinař tělem i duší a ve své práci čerpá z bohatých zkušeností více než 50 let.