Großhöflein - Excelentní viniční tratě v Litavských horách – od roku 1569

Toplagen má svoji historii. První písemné zmínky o lokaci Steinzeiler pochází z roku 1569. V roce 1570 k nim přibyly lokace Tatschler, Gloria, Dürr, Point, Setz a další. Jsou to právě ty lokality, z nichž i v dnešní době pocházejí ta nejlepší vína rodinného vinařství Kollwentz.

Rieden se rozprostírá v nadmořské výšce 170 m na úpatí Leithagebirge (Litavských hor) nahoru až k vinicím Ried Gloria, jež jsou se svojí nadmořskou výškou 325 m nejvýše položenou vinicí v severním Burgelandu. V nadmořské výšce 170 m až 200 m dominují odrůdy červeného vína. Nad 200 m začíná říše odrůdy Chardonnay. Výšková poloha a vliv lesů, jež lemují nejvyšší vrcholky Leithagebirge podmiňují chladné klima. V těchto polohách se daří hroznům pomalu zcela dozrávat, což se zrcadlí ve finese, aroma a intenzitě chuti.

Poloha uprostřed svahu a na úpatí svahu zachytí každý slunečný paprsek od brzkého rána až po pozdní večer. Půdy vykazují větší hutnost a podle typu půdy lze zde najít Frankovku, Zweigelt a Cabernet Sauvignon. Speciální požadavky si nárokuje odrůda Sauvignon blanc – vinice se nacházejí na pazourkovité půdě v Riede Steinmühle, v Eisenstadtu.

a-gh