Umathum

umathumVinařství Umathum ve Frauenkirchen, Burgenland, Rakousko

Vinařství je známé především svými autentickými červenými víny, ale Josef Umathum lisuje také několik velmi fascinujících bílých vín. Vinařství Umathum v Burgenland opět oživilo původní panonský druh bílého vína Lindenblättriger a pěstují se také v oblasti Neziderského jezera tradiční druhy žlutého Tramínu a Pinot Gris.

S asi 85 procenty plochy vinic tvoří rakouské druhy červeného vína Zweigelt, Sankt Laurent a Blaufränkisch hlavní význam 30 hektarové plochy vinic.
Na obou březích Neziderského jezera se obhospodařuje hojné množství různých druhů půd břidlice, vápence, jílu a křemene. Nejdůležitější místa se nazývají trať Hallebühl, Vom Stein, Haideboden a Kirschgarten, kde se také nachází jedinečná kamenná terasa Burgenlandu.

umathum2Živá půda a bdělé rostliny ukazují na správnou cestu a dávají potřebnou inspiraci, jak s nimi a navzájem mezi sebou máme zacházet, tolik Josef Umathum o svém postoji k pěstování vinné révy. Rostliny mají paměť, aby si uchovaly tuto genetiku, vybíráme naší révu z našich prastarých vinic.

umathum3
Práce na vinici a ve sklepě následují rytmus přírody.
Cílem je dostat do sklepa zcela zralé a zdravé neporušené vinné hrozny, proto zde existují výhradně ručně sklízené hrozny.
Školení vína se uskutečňuje především ve velkých dřevěných sudech z rakouského dubu,
používají se ale také tradiční malé dubové sudy.

umathum1
Jako jedna z mála dává vinice Umathum svá vysoce kvalitní vína Lagenweine k prodeji po více než třech letech skladování na vinici.

Iniciativy se vyvíjejí také neobvyklou podpůrnou akcí pro mladé talenty ze zemědělské oblasti. Všichni doposud podporovaní, jako pěstitel zeleniny Erich Stekovics nebo pěstitel vína Uwe Schiefer, byli tenkrát ještě neznámí a dnes jsou ve svém oboru fixní veličiny.