Vinařství Fischer Estate (HU)

logoFischer Badacsony

Název mého článku je synonymem pro vysoce jakostní vína z proslulé vinařské oblasti Badacsony u Balatonského jezera. Vinařství bylo založeno v roce 2002 a zařízeno v souladu s nejmodernějšími poznatky. Necelých 80 hektarů viničních ploch, které byly vysázeny v letech 2002 - 2005 se nachází v těsném sousedství vinařství, čímž je zajištěno a garantováno okamžité zpracování. Počet keřů na hektar je cca. 6300, sklizeň je redukována na zatížení nepřesahující 1,2 kg - výsledkem je vyvážený plod s plnohodnotnou fyziologickou zralostí, která je základním kamenem našich vín.

Vinice leží na úpatí hory St.Georg, jednoho ze sedmi vulkanických kopců zdejší krajiny. Tratě jsou orientovány na jihovýchod, čímž je zajištěno bohaté oslunění. Vulkanická půda spolu s reduktivní sklizní a šetrným zpracováním dává vínu originální Teroarni s bohatou minerální strukturou.

schriftzug originalOdrůdová skladba je široká: celkem je vysázeno 8 odrůd (3 bílé a 5 modrých). Z bílých odrůd: Chardonnay, Pinot Blanc, Sauvignon Blanc, jenž zde dosahuje, diky mimořádným klimatickým podmínkám nezaměnitelných kvalit. Z modrých odrůd zde nalezneme jak maďarskou klasiku tak i odrůdy světových jmen, které si nijak se svou konkurencí nezadají. Z naší produkce můžete ochutnat Merlot, Zweigelt, Syrah, Pinot Noir a Cabernet Franc.

V letech 2003 - 2005 byly přestavěny dvě nové budovy na hospodářské budovy. V první stavbě se nachází kancelářské zázemí, degustační místnost a vinotéka. V druhé budově se nachází moderní sklepní hospodářství. Technologie zpracování probíhá dle nejmodernějších technologických poznatků. Celá filozofie zpracování je šetrná se zaměřením uchovat nejen odrůdové typické aromatické látky, ale především originální a jedinečný terrioar.

K lisování se používá moderní pneumatický lis s maximálním tlakem do 1,85 bar. Tímto šetrným lisováním získaný mošt se zchladí a je opatrným způsobem dopraven do nerezových tanků, kde pod kontrolovanou teplotou probíhá kvasný proces (samozřejmě bez přidání cukru)! Bílá vína kvasí při teplotě 15 st. Celsia několik týdnů, čehož výsledkem jsou harmonická plná vína. U červených vín probíhá fermentace rovněž v nerezových tancích při řízené teplotě 28-30 st. Celsia. Naše červená vína záměrně neskladujeme v sudech barrique, neboť klademe značný důraz na zachování jedinečnosti, jež nám nabízí naše viniční tratě.

Zodpovědnost za zpracování a chod podniku nesou Alex a Thomas Fischer, jejich značná dávka entuziasmu s níž k produkci přistupují se plnou mírou odráží v kvalitě produkovaných vín. Je to i jeden ze základů názvu Firmy ALTO Invest Kfg. ALTO je zkratkou pro Alex a Thomas a Invest pro investici do velkolepé maďarské vinařské kultury a kvality, jež se zde produkuje. Rodina Fischer není žádným nováčkem na vinařské světové scéně, neboť tradice mateřského podniku, který je jedním z největších rodinných vinařství v rakouském Burgenlandu. Thomas Fischer své zkušenosti a dovednosti nasbíral v mnoha významných vinařství světa při jeho několika měsíčních stážích - převážně v předních vinařstvích v Chile.

Vinařství Fischer Badacsony není projektem, který vznikl ze dne na den, ale od zrodu myšlenky až po první naplněnou láhev přešly tři generace, za vše mohl osud a politický vývoj. Původce myšlenky o vinicích na úpatí hory St. Georg je Alfred Fischer senior, který v roce 1931 skládal maturitní zkoušku v Györ. Usiloval o získání pozemku, ovšem následná hospodářská krize a také druhá světová válka mu v jeho cílu zabránily. Když se k moci dostala komunistická strana, zdálo se, že jeho plány zůstanou pouhým snem. Pád železné opony zapříčinil vytvoření nové dynamiky v projektu Badacsony, mravenčí prací se podařilo panu Alfredu Fischerovi juniorovi v polovině 90.let vykoupit pozemky a sjednotit je v celek, který čítá bezmála 100 hektarů. Nicméně uběhlo dalších 7 let než Alfred s Thomasem sklidili první úrodu (nešlo jen o první sklizeň úrody, nýbrž i o naplnění cíle, jež pro ně vytknul jejich dědeček. Vína z vinařství Fischer Estate naleznete především v předních Maďarských restauracích nebo speciálních vinotékách. Jedná se ovšem o menšinový podíl, jelikož převážná část produkce je určena pro Export. Vzhledem k originalitě vín si velmi rychle našla své příznivce, nejen mezi odbornou veřejností.


Zaujal Vás Terriors z Badacsony není nic jednoduššího než navštívit náš online shop !

Máte zájem o degustační kraton 12 lahví 5 červených 3 bílé a 4 překvapení z Burgenlandu ?

Zašlete Nám vaši objednávku na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Fotogalerie

{yoogallery src=[/images/stories/vinarstvi/fisher-estate-hu/fotogalerie/] width=[100] height=[100]}