Květen - měsíc biodynamických vín

Alespoň pro mne soukromě a pro Svět velkých vínem Domaine Hugo se jím stal. Přestože jsem nikdy nebyl přiznivcem nálepky BIO na jakýkoliv produktech a vína zvlášt. Vždyť, co je to za bio vinohrad, když soused vedle vesele stříká proti plísni a větry jižní Moravy bývají divoké. Přesto i v tomto případě platí, že výjimka potvrzuje pravidlo a pravidlo je dáno vínem biodynamickým a vínem s Respektem. Ano s Respektem s velkým R - Respekt je sdružení prestižních rakouských vinařství, která dodržují mezinárodní normy DEMETER (poprvé popsány r. 1924 rakouským filosofem Rudolfem Steinerem). Ochranná známka Demeter se užívá pro označení produktů biodynamického zemědělství v přibližně padesáti zemích světa. Certifikát Demeter je udělován po splnění dalších kritérií nad rámec ekologického zemědělství (každá země má vlastní národní standard) a užití této značky je podmíněno velmi přísnými kontrolami a smluvními podmínkami.

A jaký je tedy rozdíl mezi bio vínem a biodynamickým vínem? Biodynamická vína jsou jakousi nádstavbou bio vína a jsou výraběna v souladu s přírodou, berou v potaz zdraví vinných keřů a především respektují měsíční fáze úplňku za použití speciálně vyraběných přírodních preparátů. Vinohrad si tak vytváří vlastní přirozenou imunitu, a tak jako člověk s dobrou imunitou chrání své vlastní tělo od okolí a jeho nemocí, dokáže takto zdravý vinohrad chránit sám sebe a také kvalitu hroznů, které se dále zpracovávají. Takový přirozený proces nazýváme biodynamikou.

Tentokrát bych vám rád představil dokonalá biodynamických vína, která mě prostě nadchly. Vinařství Feiler-Artinger z rakouské svobodné oblasti Rust am See v Burgulandsku nejenže patří do sdružení vinařství Respekt, ale také se ke svému vínu s respektem chovají a nejen k vínu, ale i ke krajině, kde víno zraje a kde především žijí lidé, kteří o víno s "bio láskou" pečují.
Oblast Burgenland je typická pro výrobu vín burgundských odrůd Chardonnay, Pinot Blanc a Pinot Gris, ale i červených sladkých vín Frankovka a jako specialita polosuchý Zweigelt, který se výborně hodí k sýrům s modrou plísní typu Stilton či Roquefort. Více o této výjimečné vinařské oblasti na vinozrakouska.cz.

Všechna tato jedinečná vína exkluzivně zakoupíte pouze a výhradně ve vinotékách Vinařství U Kapličky.

pinotBLAnc  bfran  zweigelt